פטנט

פטנט הוא זכות שימוש בלעדית הניתנת לבעל  המצאה לשימוש בהמצאתו לזמן קצוב, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי.

כדי לקבל פטנט על ההמצאה יש להגיש בקשה לפטנט לרשות המטפלת בכך באותה מדינה. בבקשת הפטנט יש לפרט את  ההמצאה עליה מבוקש הפטנט באופן שיאפשר לבעל מקצוע ממוצע בתחום אליו היא שייכת להבין כיצד לממשה. כמו כן עליה לכלול תביעות (לפחות אחת) המגדירות במדויק את היקף הבלעדיות הנתבעת על ידי המבקש. כדי לקבל פטנט צריך שההמצאה המוגדרת במסגרת התביעות תהיה חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ובעלת התקדמות / חידוש מבחינת ההמצאה.

במסגרת דיני הקניין הרוחני ניתנת הגנה לפטנט. פטנט ניתן על המצאות שעניינן מוצרים או תהליכי ייצור המשמשים בתעשייה. הזכות לפטנט לא חלה על תגלית, כגון גילוי זן חדש של בעלי חיים, תאוריה מדעית, רעיון שיווקי (להבדיל מ"שיטת מסחר" עליה ניתן לקבל פטנט במדינות מסוימות), וברוב המדינות – אף לא על תוכנת מחשב (זו מוגנת מכוח זכות יוצרים).

עקרונית הפטנט מוגבל לאותה מדינה שהעניקה אותו, אולם  על פי אמנות שונות יש לבעל הפטנט תקופה מסוימת בה יש לו דין קדימה לעניין הגשת הפטנט במדינות נוספות.

נגישות
התחל את הצ'אט
רוצים עוד מידע? צרו איתנו קשר בוואטסאפ